Minulý týden se konala zcela nečekaně tisková konference Českého statistického úřadu, kde byli novináři informování o připravovaném sčítání v roce 2002. Tisková mluvčí ČSÚ Vladimíra Pavlíčková uvedla, že metodika, která byla použita v březnu, se ukázala jako naprosto nevýhodná, protože lidé vlastně nevěděli, co mají vyplňovat. Jako příklad uvedla jeden z nejčastějších dotazů na telefonní infolince, kde se v průměru (váženém) ptalo sto patnáct celých třicet dvě setiny obyvatel denně, co mají uvádět v bytovém listě v otázce na osobní počítač a Internet: vždyť nikomu na světe (a přiznejme si, že je to pravda) se Internet do bytu nevejde.
O další překvapení se postaral předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman spolu s předsedou parlamentu a ODS Václavem Klausem. Václav Klaus mimo jiné prohlásil: „Při sestavování další verze opoziční smlouvy jsme s panem premiérem došli k závěru, že ty počítače jsou vlastně výborná věc, jak celé sčítání urychlit. Proto nyní pilně pracujeme na novém zákoně, který bude obsahovat revoluční způsob sčítání. Výsledky nebudou za pět let, jak se počítá nyní, ale již za tři a půl roku.“
Ovšem opravdový šok přišel po dotazu našeho listu, co to vlastně revoluční způsob je. Odpovídal Miloš Zeman: „Podívejte se pane redaktore. Jak jistě víte, po celé republice je spousta podniků, které dříve měly výpočetní centrum. Jelikož se z té doby uchovalo neskutečné množství děrných štítků, bude každý sčítací komisař roznášet právě tento materiál společně s děrovačkou. Každý občan pak bude podle přiloženého, přibližně devadesátistránkového letáku děrovat správné údaje, které se pak velmi pohodlně dostanou do počítače. Dosáhneme toho, že děrné štítky neskončí pohozené na veřejném smetišti, jako současné sčítací listy. Navíc tím vyjdeme vstříc informačním potřebám státních podniků, kteří si s děrnými štítky již několik let nevědí rady.“
Ani připomenutí posledních presidentských voleb ve Spojených státech nevyvedlo nikoho z míry. Václav Klaus připomněl: „Na rozdíl od amerického lidu, kterého se tímto vůbec, ale opravdu vůbec nechci dotknout, přeci jenom velké množství našeho obyvatelstva ví, co to děrný štítek je, a pevně věřím, že dokáže poznat, kde má udělat tu správnou dírku. A pokud přeci jenom budou problémy, pak pomohou vyškolení sčítací komisaři, kteří musí mít s děrovačkami alespoň patnáctiletou praxi.“
Psáno pro Softwarové noviny