Používáte smajlíky? Ne!

Bylo, nebylo, ale spíše bylo. V džungli žily opice, které byly strašně líné a většinu času trávily přemýšlením o tom, jak nepracovat, ale jenom jíst a bavit se. Nejprve tedy slezly ze stromu, pak se napřímily, vymyslely hry a celkem nedávno se jim povedlo vynalézt dálkové ovládání k televizi. Jenže to by nebyla dokonalá lenost, kdyby uvedený druh savců, nyní již evolučně přetvořený v člověka, nehledal další možnosti, jak podpořit svoji již tak chorobnou nechuť něco dělat. A tak přišly na řadu smajlíci.

Smajlík umožňuje komunikovat lidem, kteří neumí skládat slova do smysluplných vět a ty do srozumitelného celku. Na jednu stranu je to výhoda, protože na Internetu se tak mohou pohybovat i naprostí primitivové, kteří by bez smajlíku neuměli ani pozdravit, na druhou ovšem je těžké najít někoho na úrovni. Kolikrát jsem se setkal s člověkem, který místo pozdravu napsal smajlíka s několika desítkami závorek, jako by dával najevo, že mě rád potkává (ostatně pejskové podobně vrtí ocáskem, protože mluvit neumí). Ale to nic není oproti tomu, jak se někteří lidé vyjadřují v pokračující komunikaci. Napíší větu a uvedou alespoň jednoho smajlíka, který druhé straně jasně říká: ten smajlík je tam proto, abys to ty chudáčku vůbec pochopil.

Nejčastějším argumentem uživatelů těchto patvarů je, že smajlící nahrazují mimiku. Prosím vás, a k čemu (kromě podpory lenosti) to je dobré? Když píšu dopis, mail apod., tak píšu slova, věty a tím vyjadřuji své pocity, nikoliv tím, že tam budu čmárat ksichtíky. To už tam hned můžu lepit svoje fotky. Nebo jiný vtipný argument říká, že komunikace dostává další rozměr. Nedá se než souhlasit, ale pouze za předpokladu, že se dodá, že současně ztrácí ten původní.

Kapitolou samou pro sebe jsou tištěná média a knihy. Již jsem zahlédl několik titulů, kde smajlík byl použit místo toho, aby se autor zamyslel (to by zřejmě bolelo, že) a přeformuloval větu do seriózního tvaru. Nechci ani pomyslet, jak bude literatura vypadat za pár let. Třeba takto:

U lavice dítě stálo, :-/
z plna hrdla křičelo :-((

Proto říkám ne, smajlíky nepoužívám. Zakázal bych je používat, lenost se nesmí podporovat.

Psáno pro Softwarové noviny

FacebookGoogle+TwitterPrintEmailKindle ItPocketDalší sdílení

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *