Odstrašující přízrak

Romány mající v názvu světově známé osobnosti se velmi dobře dostávají do pozornosti potencionálních kupujících a ti z nich často dělají bestsellery. Jistě stále máte na paměti například Šifru mistra Leonarda. Podobně je na tom kniha, která chtěla popsat poslední dny Edgara Allana Poea zabalené do „mysteriózního příběhu“. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem na tohle skočil a knihu zakoupil.

Hlavním hrdinou, či spíše vypravěčem, je Poeův obdivovatel Quentin Clack žijící v Baltimoru (město, ve kterém Poe skonal a je pohřben). Ten se náhodou stane svědkem spisovatelova pohřbu a od toho se pak odvíjí celé hledání pravdy.

Logika a posloupnost příběhu jsou vcelku ucházející až na pár zbytečných „střihů“ a přitroublých situací bez vysvětlení, kterými zřejmě autor přeskočil místa, jež nedokázal vyřešit jinak. Největší slabinou je ovšem sám vypravěč příběhu, který – ač právník – je naprostý blb. V místech, kde je i laskavému čtenáři zřejmé, co se stalo/bude dít, tak Quentin tápe dál. Autor nás navíc nijak zvlášť nepouští do jeho mysli, takže nevíme, co se v hrdinovi děje, o čem přemýšlí apod. Totéž platí i o ostatních osobách, takže z románu se tak vlastně stává jen holý popis děje.

Na špatném stavu knihy se podepsalo i samo české vydání. Sazba je naprosto odstrašující – překlepy, pravopisné chyby, několikrát chybí i konec věty či možná odstavce. Často je těžko rozpoznatelné, zda se čtenář nachází v přímé řeči a kdo ji vlastně vede.

Pokud jsem vás dosud neodradil a knihu si chcete přečíst, pak vězte, že nemusíte o díle E. A: Poea znát vlastně vůbec nic. V knize je pár odkazů na jeho básně a povídky, ale jsou vysvětleny tak, že netřeba se trápit. Jinými slovy pokud nevíte, kdo to Poe byl, nevadí. Posuďte sami, zda je to špatně či dobře, v tomto ohledu spíše záleží na očekávání každého zvlášť.

Já knihu považuji za hodně špatnou a nerad bych se k ní ještě někdy vracel.

Hodnocení: 1 z 10

Matthew Pearl: Přízrak Edgara Allana Poea. Mladá Fronta, 2007, 408 stran, 299 Kč, ISBN: 978–80–204–1520–2

Další články, které vás mohou zaujmout:

FacebookGoogle+TwitterPrintEmailKindle ItPocketDalší sdílení

2 thoughts on “Odstrašující přízrak

 1. Hi blogger, i must say you have very interesting articles here.
  Your blog should go viral. You need initial traffic only.

  How to get it? Search for: Mertiso’s tips go viral

 2. I have checked your website and i have found some duplicate content, that’s why you
  don’t rank high in google, but there is a tool that can help you
  to create 100% unique content, search for: Boorfe’s tips
  unlimited content

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *