Poplatky za prázdné nosiče

Na serveru TechNet byl uveřejněn rozhovorřiditelem IFPI ČR Karlem Kučerou. Nic proti jeho názorům, ale jeho požadavek na zvýšení poplatků za prázdné nosiče je nehorázná drzost. V současně době za každé prázdné CD, které si koupíte, zaplatíte 2 % z ceny (dnes přibližně deset haléřů) lidem, kteří s tím, co na CD vypálíte, nemusí mít vůbec co do činění. Např. si vypálíte instalaci programu, který jste vytvořili, abyste jej mohli předat zákazníkovi. Současně s tím vás může hřát pocit, že z tohoto CD dostanou určitou částku i tací „umělci“, jakými si myslí, že jsou, např. Karel Gott či Helenka Vondráčková.

Pan řiditel mj. říká: „V současné době jsme zahájili určité kroky, abychom změnili percentuální poplatek z prázdných nosičů na fixní částku ve výši přibližně 20 Kč, což už je smysluplná náhrada pro autory.“ Zajímalo by mě, zda i já jakožto autor (ať již např. tohoto blábolu nebo nějakého programu) z toho něco budu mít. Obávám se, že se na mě pan Kučera zvysoka vykašle. Nejsem totiž zpěvák kýčovytých textů na pitomou hudbu a nevydal jsem žádné hudební CD. Jsem jen blbej ňouma, kterej stejně bude platit nahrávacím společnostem a společnostech „chránících“ zájmy autorů (chá chá). Navíc se nemůžu vykašlat já na něj, protože byť nekupuji hudební CD, musím kupovat CD prázdná. Z jeho strany víceméně zlodějský požadavek chápu (nějak si kapsu namastit musí), nikoliv však jeho drzost, jakou to bezostyšně prezentuje (za chvíli bude chtít i poplatek za prázdné papíry, byť půjde o papíry toaletní).

A na závěr drobná citace z autorského zákona (plné znění viz např. zde): Oddíl 2, § 30, odstavec 2: „Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného musí být jako taková zřetelně označena…“ Velké množství právníků se domnívá, že pokud si stáhnete mp3 soubory nebo uděláte kopii hudebního CD pro svou vlastní potřebu, neporušujete autorský zákon. Nesmíte však tyto kopie dále šířit (za šíření je považováno i vystavení např. na Internetu).

Další články, které vás mohou zaujmout:

FacebookGoogle+TwitterPrintEmailKindle ItPocketDalší sdílení

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *