Pár slov o Hvězdě moří

Ob??lka knihyHvězda moří je oceňovaná kniha irského autora Josepha O’Connora. Časově je zasazena do období Velkého irského hladomoru (1845-1852), během něhož Irsko přišlo o 20 až 25 % obyvatelstva. Část lidí na následky hladomoru zemřela a část emigrovala ze země především do USA.

A právě jedna z cest z Irska do Ameriky je tématem románu. Na palubě lodi Hvězda moří utíká do země zaslíbené několik stovek cestujících. Jak plavba ubíhá, dozvídáme se postupně nejen o minulosti některých z pasažérů, ale zjišťujeme, že se hlavní postavy znají leckdy více, než je zdrávo (či než kázaly tehdejší mravy).

Občas je román označován za historický, ale není tomu úplně tak. Ano, čtenář se dozví poměrně dost z reálií Irska poloviny 19. století, ale jsou to spíše věci na pozadí, pouze zdůvodnění, proč se hlavní  postavy dostali na jedno místo. Hlavním tématem jsou životní osudy některých cestujících první třídy i těch z podpalubí.

Tím, jak se Hvězda moří blíží k americkému pobřeží, dochází také k postupnému vyvrcholení událostí, které autor nastínil už v prologu. Po přečtení poslední kapitoly jsem však byl zklamán. Sice rozuzlení bylo dle očekávání, ale od O’Connora jsem chtěl mnohem více. Lehce rozmrzele jsem knihu odložil s tím, že epilog dočtu další den. Jenže ten pravý závěr je právě v něm! Samotný epilog je (až zbytečně) dlouhý, ale je v něm přesně to, co by tam má být. Není to nic originálního, ale „zahrané“ je to vzhledem k předchozím téměř čtyřem stovkám stránek správně.

Hvězda moří sice nepřekonala úžasného Obchodníka, ale dost se mu blíží. Rozhodně je to kniha, která stojí za vrácení se k ní.

Joseph O´Connor: Hvězda moří. Mladá Fronta, 2008 (orig. 2003), 408 stran, Překlad: Marie Frydrychová, ISBN: 978-80-204-1697-1

Další články, které vás mohou zaujmout:

FacebookGoogle+TwitterPrintEmailKindle ItPocketDalší sdílení

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *