Proč kaple svatého Václava? #tipnavylet

Nejsem typ člověka, který si buduje vztah k nějakému místu. Není to třeba. Patriotismus, a to především v maloměšťácké podobě, je mi cizí. Nedělá mi problém odněkud po letech zvednout kotvy a vyhodit je jinde, vyžaduje-li to situace. Existují však místa, která si chtějí vybudovat vztah se mnou a trochu se jim to i daří: Irsko, Třeboň anebo kaple svatého Václava, která se nachází v lesích u Čelákovic.

O kapli svatého Václava se často zmiňuji ve svých zápiscích především z jízd na kole. Jednou z jejích předností je totiž umístění na křižovatce poměrně dosti cest. Od ní vedou turistické i cyklistické trasy do Čelákovic, Káraného, Sojovic či Lysé nad Labem. Stejně tak pokud jedete labskou cyklotrasou, pak znalci se od ní rádi odpojí v Lysé a místo celkem nudné části podél Labe se projedou do Káraného či Čelákovic právě lesy kolem kaple. Kolem té také vede jednadvacetikilometrová naučná stezka s 23 zastaveními začínající v Lysé a končící v Čelákovicích (pozor na špatné značení). Kolem kaple vede trasa již tradičního Vejšlapu jarním Polabím nebo trasa Houšteckého cyklomaratonu.

Ale zpět ke kapli. Ta se nachází v místech, kde lužní lesy ustupují borovým. Na konci 17. století, tehdy na vyvýšeném pravém břehu Labe, jehož dnešní koryto je o pár kilometrů dál, zde byla založena ermitáž s parkem a dalšími objekty (např. nedaleko stál dokonce větrný mlýn). Kaple je již jen jejím pozůstatkem. Uvnitř najdete ve zdi kamenný reliéf znázorňující vraždu svatého Václava. Vedle kaple jsou sochy andělů nesoucích lampy. Podle jednoho výkladu andělé představují ŽivotSmrt, podle jiného Smrt žalostnouSmrt blaženou. Autorství těchto soch bylo původně přisuzováno Matyáši Bernardu Braunovi (vytvořil např. sochu svaté Luitgardy na Karlově mostě v Praze), ale při restaurování v roce 1941 bylo toto vyvráceno a autor tak zůstává neznámý.

Co mě ke kapli neustále přitahuje, nevím. Může to být tím, že je to poměrně klidné místo (byť poslední rok si tam lidé navykli bezohledně jezdit auty, ačkoliv jde o lesní cestu). Na kole i pěšky můžete v lesích udělat několikakilometrové okruhy a vždy se vrátit ke kapli. Když se vracím z např. z Poděbrad či Nymburka, z Benátek nad Jizerou nebo z Mělníka, je to jediné místo, kde je jednoduše krásně (a to bez ohledu na komáry, kterých je v létě dost). V zimě je to jedno z mála míst, kam se schovávám před větrem a mohu zde najezdit desítky kilometrů, aniž by mě to nudilo. Možná je to také tím, že Polabí je veskrze ošklivé, nezalesněné místo a tohle je klenot, pověstná výjimka (ostatně lužních lesů v Polabí všehovšudy pět). Na druhou stranu asi nepotřebuji znát pravý důvod. Příjemné pocity z pobytu v tamních lesích stačí.

Pokud se rozhodnete, že se ke kapli podíváte, máte několik možností:

  1. Zajet např. vlakem nebo autobusem do Čelákovic a pak se projít. Z nádraží je to cca 3,5 km.
  2. Autem to vzít do Káraného pak po červené turistické trase (možno jít i po asfaltce a pak betonové cestě, ale neužijete si lesy).
  3. Vlakem do Lysé nad Labem a projít celou naučnou stesku.
  4. Kolem odkudkoliv (trekové či bajk, na silničce to s omezením lze také, kostky na trase Paříž-Roubaix jsou mnohem horší). Cyklotrasy 0041 a 0037. Z Černého Mostu lze jet např. přes Brandýs).

Cesty jsou víceméně po rovině, jsou vhodné i pro malé děti či sportovnější kočárky.

Občerstvení

  • V Káraném je především cyklisty hojně využívaná hospoda se zahrádkou a malým pískovištěm pro děti. Pivo ujde, mají točenou kofolu. Jídlo ale moc dobré není.
  • V Čelákovicích mám vyzkoušenou výbornou pizzerii La Grotta. Nekuřácká, chutně vaří a mají dobrý vztah k dětem.
  • V Otradovicích je hospoda u železniční zastávky, jednou jsem si tam dal plzeň. Nebyla nic moc.
  • V Lysé nad Labem jsem bohužel nic nevyzkoušel, nemohu poradit. Pár restaurací najdete např. u tamního výstaviště.

Další informace

Další články, které vás mohou zaujmout:

FacebookGoogle+TwitterPrintEmailKindle ItPocketDalší sdílení

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *